הארגון העולמי של יהודי מדינות ערב ייסגר

אלי ברנדשטיין

ארגון ווז'אק מפסיק את פעילותו אחרי 30 שנה. העילה: מחאה על התנגדות ממשלת ישראל לקדם את נושא הפיצויים של יוצאי המדינות הערביות וצפון אפריקה

 

הארגון העולמי של יהודים יוצאי מדינות ערב (ווז'אק) החליט לסגור את סניפיו ולהפסיק את פעילותו. זאת במחאה על התנגדותה של שרת המשפטים, ציפי ליבני, וממשלת ישראל לקדם את נושא הפיצויים על רכוש פרטי וקהילתי של יהודים שמוצאם ממדינות ערב.

"אני סבור שמדינת ישראל עושה שגיאה היסטורית ועוול ליהודים שגורשו ממדינות ערב. אין ספק שהדורות הבאים יתבעו ממשלות ישראל את מחיר ההחמצה לקבל את פיצוי על רכושם ועל הסבל שעברו", אמר עובד בן עוזר, יושב ראש הארגון המאגד את כל יהודי צפון אפריקה, מצרים, עיראק, איראן, תימן, סוריה ולבנון.

ארגון ווג'אק קם לפני 30 שנה, ואחת ממטרותיו הראשיות היתה להשיב את הרכוש היהודי שהולאם על ידי מדינות ערב עם גירוש היהודים. שווי הרכוש מוערך כיום בסכומים שנעים בין 50 ל-100 מיליארד דולר. במהלך שנות פעילותו התקבל ווג'אק לאו"ם כארגון לא ממשלתי, וקיים עשרות כנסים ברחבי העולם.

"המטרה הייתה להביא לתודעת העולם את הצד השני של המטבע מול הפליטים הפלשתינאים: אנחנו, פליטים ממדינות ערב שגורשו לאחר 2500 שנות חיים שם,ורכושנו הפרטי והקהילתי שכלל בתי כנסת, בתי עלמין ועוד הולאם על ידי הממשלות" אמר בן עוזר.

לדבריו במשך שנים ניסתה ממשלת ישראל להצניע את סוגיית הרכוש מפחד מול התביעות של הפליטים הפלסטינים. "היתה הבנה בין ממשלת ישראל ובין הארגון שבבוא העת, לכשיתנהל משא ומתן בין ישראל והפלסטינים, נושא הרכוש היהודי יעלה על שולחן הדיונים", טען בן עוזר.

בדצמבר 2003 קיבלה ממשלת ישראל החלטה לפעול למען הרישום הרכוש היהודי שננטש בארצות ערב, והטילה על משרד המשפטים בסיוע ארגון ווג'אק להוציא את המשימה אל הפועל. "אבל עם חילופי השלטון במשרד המשפטים ומינויה של שרת המשפטים ציפי ליבני" אמר בן עזור, "הבנו משיחות עימה ועם הפקידים שלה שלדעתה, העלאת הנושא של זכויות הפליטים היהודים מארצות ערב עלול להפריע למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים".

עתה משנכחו בווג'אק שהסיכויים להקדם את הנושא נכשלו, סיפר בן עוזר כי הארגון החליט "מבלית ברירה" לסגור את המשרדים ולהודיע לכל הסניפים על הפסקת הפעילות.

מלשכת שרת המשפטים נמסר: "משרד המשפטים פועל ליישום החלטת הממשלה מדצמבר 2003. במשרד הוקם צוות מיוחד המבצע תיעוד ורישום שוטף של זכויות היהודים ברכוש שהושאר במדינות ערב. מטבע הדברים התהליך הינו מורכב ואינו יכול להיפתר בין לילה".

פורסם לראשונה ב"מעריב", 18.4.2005