פניית הקשת הדמוקרטית המזרחית לראשי ערי הפיתוח לשינוי שמות של רחובות

11/3/18

 

לכבוד א.ג.נ.

הנדון: עשיית צדק באופן ההנצחה במדינת ישראל

הקשת הדמוקרטית המזרחית מברכת את ראש עיריית נתניה על ההחלטה האמיצה והתקדימית לבטל קריאת רחוב על שם גיורא יוספטל, מבכירי מפא״י שהובילו את מדיניות פיזור האוכלוסין המפלה והגזענית כלפי העולים המזרחים בעשורים הראשונים למדינה. הקשת קוראת לשאר ראשי הערים לאמץ את הפעולה ולהסיר שמות רחובות המנציחים אישים שפעלו באופן גזעני ופוגעני כלפי האוכלוסייה המזרחית בארץ. אנו פונים גם לבית החולים יוספטל באילת לשנות את שמו של בית החולים ובכך להצטרף למהלך חשוב והיסטורי זה לקראת תיקון עוולות היסטוריים של המדינה ומוסדותיה כלפי אזרחיה. כמו כן, הקשת הדמוקרטית המזרחית פונה לראשי ערי הפיתוח, שתושביה סבלו ועודם סובלים ממדיניות מפלה ומדירה במיוחד, להיות פורצי הדרך בתיקון החברתי החשוב הזה.

מיום היווסדה, הקשת הדמוקרטית המזרחית מובילה מאבקים נגד אפליה והדרה של מזרחים, שהם תוצאה של תהליכים שתחילתם עוד לפני קום המדינה וממשיכים עד היום, כמו המאבק נגד הסללת המזרחים לחינוך המקצועי, המאבק על זכויות הדיירים בדיור הציבורי ונגד גירושם של תושבי שכונות מוחלשות מבתיהם ללא הסדר צודק וכמובן המאבק למען צדק חלוקתי וקידום השיח הציבורי בנושא פשעי הגזזת וחטיפות ילדי תימן המזרח והבלקן. בימים אלו בהם נחשפות עוד ועוד עדויות היסטוריות למעשי הגזענות והאפליה הממוסדת, אנחנו בקשת הדמוקרטית המזרחית קוראים לממשלת ישראל לקחת אחריות על מעשים אלו וכחלק ממהלך אמיתי לתיקון אותן עוולות, על  הממשלה להתחיל ולשנות את דפוסי ההנצחה במדינה ובסמליה. זאת על ידי הסרת שמותיהן של הדמויות המרכזיות בממסד הישראלי שהובילו את אותם תהליכים, באופן שיעיד על מחויבויותה הרצינית של ממשלת ישראל הנוכחית לכלל האוכלוסייה המזרחית בארץ.

בתוך כך, אנו קוראים באופן ספציפי להסרת שמו של חיים שיבא מסמלי ומוסדות המדינה. בתפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות, שיבא היה אחראי לסבלם של עשרות אלפים של ילדים יוצאי צפון אפריקה בטיפולי הגזזת. התבטאויותיו הגזעניות של שיבא על יהדות מרוקו גם הן ידועות, והרי אחת מהן: "איך אפשר לבנות עתיד של עם על חורבות כאלה של נפש אדם. אם נמלא בהם את הבתים שאנו בונים, את האדמות שאנו מחזיקים, יהיה זה עם שאינו עובד. לשכת סעד אחת גדולה". בנוסף לחיים שיבא וגיורא יוספטל, אנו קוראים להסרת שמו מסמלי ומוסדות המדינה של  זלמן ארן, מי שהיה שר החינוך אשר יזם את מערכת החינוך באופן לא-שוויוני אשר משמר עד היום את הסללתם של מזרחים לבתי ספר מקצועיים. הגזענות הממסדית בראשית קום המדינה יצרה פערים חברתיים ותרבותיים שקיימים עד ימינו, ולפיכך אנו כאזרחים ואזרחיות במדינת ישראל, מצפים מממשלת ישראל, ממוסדותיה הציבוריים ומעיריות בישראל לקחת חלק במהלך ההיסטורי החשוב הזה ולהוכיח את מחויבותם לפעול למען צדק ושוויון ותיקון עוולות היסטוריים ונוכחיים.

בברכה,

הקשת הדמוקרטית המזרחית