מיהו עני? / אביבית קרקוב

אתמול בלילה יצא לי לשבת עם בעלי ולצפות "שקופים". על ההתחלה התעצבנתי שמשדרים תכנית כזאת חשובה בשעה 22:00 בלילה. אני רוצה שגם הילדים שלי יראו אותה וידעו שיש עוד עניים במדינה ושהם לא לבד.

המדינה שלי שמיום הקמתה מתעסקת בשאלה "מיהו יהודי?", עדיין לא קבעה "מיהו עני?" ומסרבת לפסוק בשאלה זו. האם עני הוא אדם שמשתכר 5000 ש"ח למחייתו ומפרנס משפחה שלמה כולל משכנתא, או עני הוא זה שחי על הבטחת הכנסה 1800 ש"ח ומחכה בתור לבית תמחוי?

היה נראה לי שבתכנית "שקופים" מנסים להראות לנו את העוני מזווית אחרת, אבל בשורה תחתונה שוב מראים לנו שהעניים הם מסכנים. אבל אני אומרת שהעניים הם לא מסכנים.  בעוני יש הרבה כוח. הוא מאפשר לך לראות הרבה דברים שלא רואים שם מלמעלה. כשאתה יושב בבית חסר עבודה אתה לפחות יש לך זמן לחשוב ואתה משוחרר מהפחד שבכל רגע תפוטר, אתה משוחרר מהשעבוד לצרכנות לקניונים ולפרסומות, והכי חשוב – אתה יודע שאתה לא לבד, יש עוד מליון וחצי כמוך.  וחוץ מזה, העניים במדינה שלנו הם לא שקופים. יש להם צבע ויש להם גם נשמה, שמתוך הסבל וההתמודדות היומיומית הבלתי אפשרית, מתעלה לגבהים רוחניים ולמחשבות יצירתיות. זה בזמן שבעלי ההון עסוקים בבולמוס מטורף של רדיפת עוד ועוד בצע ונשמתם יורדת לתחתית השפל.

חמש שנים יש לי חלום להביא את כל החברה מהטלוויזיה שבאים פה לפסטיבל ראש פינה כל שנה, לא בשביל לצלם עוד איזה כתבה על עוני ומסכנות וללכת הביתה לת"א, אלא בשביל שיבואו לכאן לדבר איתנו התושבים של חצור ולהקשיב למה שיש לנו לומר על המצב במדינה, על השעבוד לבנקים ועל ההשתקה של העניים ע"י פתיחת בתי תמחוי ועמותות לחלוקת מזון שפורחים במדינה שלי כמו מפעלי היי-טק בארה"ב. ועל הדרך, שיתארחו פה אצלנו בחצור, גם לנו יש צימרים, אולי בלי הפוזה של ראש פינה, אבל נוחים ומפוארים לא פחות.  ביום שישי הבא יתגשם החלום שלי, בזכות הנחישות שלי לפעול ולא לבכות על מר גורלנו הצלחתי לגרום לאנשי הטלוויזיה לבוא להתארח פה בחצור בפאנל תקשורת שיעסוק בנושאים של התקשורת והנושא החברתי. כי אם כל מה שנשאר במדינה שלנו זה רק לפזז ולרקוד וכולם עסוקים בשירים ובכוכבים נולדים, רצים מחצי גמר אחד לשני, ערפול חושים והכל כל כך שקוף, אז הבה נרננה ונצא כולנו במחול לרחובות , כדי שגם לעשירים יהיה קצת שמח…

אביבית קרקוב, אם לחמישה ילדים, מובטלת, חצור הגלילית.